Nagyon fontos állomáshoz érkezel, hiszen a tájképekkel RENGETEGET lehet tanulni. A videók között minden fellelhető természeti csodára találsz példát. Minden egyes képpel, amit megfestesz, különböző technikát, ecsetkezelést, stílust gyakorolhatsz. 

A videókban megmutatom, és elmagyarázom, hogyan festhetsz például:

✔︎ Csodálatos őszi lombkoronákat


✔︎ Tavaszi virágba boruló mezőt, erdőt


✔︎ A tenger habzó, ide-oda vetődő hullámait


✔︎ Téli, havas tájat


✔︎ Nyári napsütötte virágos mezőt


✔︎ Nyári búzaföldet, levendulamezőt


✔︎ Tengerparti, homokot, pálmafákat


✔︎ Bokrokat, füvet




✔︎ Kopár sziklákat, köveket


✔︎ Távolba vesző hegyeket


✔︎ Különböző formájú felhőket, kék eget


✔︎ Szikrázó napsütést, borús eget


✔︎ Naplementét, napfelkeltét


✔︎ Fénypászmákat, hajnali ködöt


✔︎ Nyári esőt, zuhogó őszi esőt


✔︎ Vízfelületeket, tavat, tengert, folyót, vízesést



A tájképek festése közben megismered a festészet alapelemeit, alapelveit

A videókban sokat emlegetem az alábbi kifejezéseket, a festészet alapelemeit:                 

👉 VONAL

👉 ALAKZAT

👉 FORMA

👉 SZÍN

👉 VALŐR (tónusok, és színértékek)

👉 TEXTÚRA

👉 TÉR

👉 FÉNY-ÁRNYÉK

Kevesebbszer, de mégis szóba kerülnek a festészeti alapelvek:

👉 EGYENSÚLY

👉 KONTRASZT

👉 HANGSÚLY

👉 MÉRET ÉS ARÁNY

👉 RITMUS

👉 MINTÁZAT

👉 ÁRNYALAT

👉 KOMPOZÍCIÓ

Miért fontos, hogy ezekről tudomásod legyen?

👁️ Azért, hogy minél gyorsabban hozzáértő szemmel értékeld a saját alkotásodat. Ha még nem festettél, biztos, hogy benned is dolgoznak azok a tévhitek, amelyeket még gyerekkorban az iskolában vertek beléd, a rossz művészeti oktatás, vagyis a művészeti oktatás teljes hiánya miatt. Ezek megértése és leküzdése időbe telik. 
Egy példa: A tájképeknél a túl sok egyenes vonal, szabályos forma és alakzat szigorúságot ad a képnek, és nagyon unalmassá is teszi. A természetben rengeteg a görbe, egyenetlen vonal, szabálytalan alakzat és forma, és egy idő után megérted, hogy milyen fontosak a görbületek, hullámok, egyenetlenségek ‼️


👍🏻👎🏻 “hasonlít”“olyan, mint egy fotó”“szép” vagy az “egész nap csináltam”
vagy éppen ellenkezőleg a “köze sincs az eredetihez”“csúnya”, “nem egyenesek a vonalak”“vastagok a vonalak”“csak 1 óra alatt csináltam” 

NEM ÉRTÉKELÉSI KRITÉRIUMOK! 

Főleg nem negatív és pozitív, nem ellentétei egymásnak. Tehát, ami “hasonlít” és ami “köze sincs az eredetihez” ugyanúgy lehet értékes remekmű.

A tájképek festése során azt tanulod meg leginkább

👁️ Hogy a festésben a szemednek sokkal nagyobb szerepe van, mint a kezednek. Megtanulod igazán kinyitni a szemed, mert aki fest, az mindig máshogy lát. A körülötte lévő világot mindig a vizuális alapelemek sokaságaként szemléli, olyan ez mint Neo és a mátrix 🙂 Képzeld el, hogy 2 ember nézi ugyanazt a tájat, az egyik egy művész, a másik a festészet iránt teljesen érdektelen ember. Szerinted mit lát ez az ember? Hegyeket, bokrokat, fákat, erdőt, füvet, eget, és felhőt. Az, aki fest, aki alkot, aki művész, az pedig csakis alakzatokat, formákat, vonalakat, színeket, határokat. Persze a művész is tudja, hogy azok fák, bokrok, erdő, hegy stb. De ő tudja, hogyan engedje el ezt a tudást, és szó szerint azt szemlélje, amit lát, anélkül, hogy “tudná” mi az. 
A világ sokkal érdekesebbé, színesebbé, és csodálatosabbá válik a művész szemein keresztül.


👓 Ahogy fejlődsz mindenben észreveszed a gyönyörűséget! Abban, ahogy egy árnyék keletkezik a padlón, ahogy játszadozik a fény egy pohár vízben, elhaladsz egy érdekes formát mutató fa mellett, vagy egyszer csak észreveszed az ég milliónyi kék árnyalatát, úgy, ahogy azelőtt sohasem.


🎥 A legjobb az egészben, hogy a látás, megfigyelés képességét anélkül is tudod gyakorolni, hogy ecsetet vennél a kezedbe, hiszen ez nem a kezedről és kézügyességedről szól. Ezért ajánlom, hogy a videókat érdemes akár festés nélkül is nézni, ha éppen úgy van csak időd.


Minél több tájképet festesz, annál világosabb lesz: 
 Hogyan lásd meg valójában a lényeget?
 Hogyan hagyd el a felesleges részleteket?
 Hogyan mondj többet kevesebb ecsetvonással?
 Hogyan egyszerűsíts?


👎🏻 Az a legnagyobb tévhit, hogy egy festmény akkor tökéletes és jó, ha minden egyes kis részlete el van készítve. 
NEM!!!!
Éppen ellenkezőleg. 
A nagy művészek különleges képessége, hogy KEVESEBBET LÁTNAK, képesek beazonosítani a felesleges zajt, megtalálják egy látvány esszenciáját, a végletekig egyszerűsítenek, és a felesleges részleteket elhagyják.


🖼️ A tájképeket mindig messziről, “madártávlatból” szemléljük, majd festjük. A tájképes videók azért is alkalmasak arra, hogy az egyszerűsítést gyakorold, mert képtelenség és értelmetlen egy fa összes levelét egyesével megfesteni. Ennek ábrázolására mindig más és más módot kell kitalálni.


😉 Az egyszerűsítés kulcsfontosságú az élet szinte minden területén. Ha tudsz egyszerűsíteni, ki tudod szűrni a lényeget a lényegtelen közül, a zajból, akkor gyorsabb lesz a tanulás. Azért, mert rájössz, mi az, ami neked fontos, és abba az irányba indulsz el, azon a területen szeretnél fejlődni. Arra fókuszálsz, ami számodra éppen fontos.

Mit jelentenek a csillagok ebben a kategóriában

★☆☆ 

A tájképek többségét ebbe a szintbe soroltam, mivel tulajdonképpen semmi konkrétumot nem tartalmaznak, tényleg csak fát, bokrot, erdőt, virágokat, vizet. Ezek a festmények azért is jók, mert egy kicsit elengedheted a vonal és kontúrkövetés kényszerét. Némelyikhez nagyon egyszerű rajz tartozik, ami festés közben átírható, alakítható. Tudom, hogy sok embernek pont az a legnehezebb, hogy nincs semmi konkrét, körberajzolt alakzat vagy forma, amit meg kell festeni, vagyis inkább, amit “ki kell festeni” Ezen képek segítségével gyakorolhatod be igazán a természeti formák szabálytalanságát. Ezek a festmények valójában elronthatatlanok.


★☆ 

Ezeknél a festményeknél, már házak, épületek, tárgyak, állatok, madarak is bekúsznak a kompozícióba, növelve a részletek mennyiségét, az elrajzolás lehetőségét. Másik nehezítő tényező a rengeteg különböző színárnyalat lehet még. Pl. A Sarki fény festménynél nagyon sok rétegben hordtam föl a színeket, mire elkészült a kép. A részleteknek köszönhetően hosszabb ideig tart a festés, így nagyobb türelmet kíván meg tőled.


 

Néhány kép, amelyek részleteikkel időigényesek, és összeségében véve nagyobb kihívást jelentenek.

Jöjjön végre a FESTÉS! Ezekből a képekből válogathatsz